Art on the Square 2022: Artist Listing
Sunday, April 24th 10am - 5pm
Welcome to all of the 2022 participating artists. Artists are listed below in alphabetical order with their discipline and show booth number also listed.  

Tess Aksamitova

Metalworks

Tracy Anderson

Painting

Booth 19

 

Apryl Altman

Painting

Booth 30

 

Judy Aycock

Mixed Media (3-D)

Booth 86

Debra Bet

Jewelry

Booth 79

 

Susan Bock

Mixed Media (2-D)

Booth 33

Anita Bradley

Painting

Booth 69

Jamela Breland

Painting

Booth 88

 

Icka Cantilo

Jewelry

Booth 15

 

James  Chamberlain

Metalworks

Booth 59

 

Kevin Chen

Painting

Booth 72

 

Caroline Clark

Fiber (2-D)

Booth 52

Eleanor Cox

Painting

Booth 39

 

Kristen Dahms

Mixed Media (2-D)

Booth 83

Beverly Davis

Painting

Booth 3

Janet DePaul

Painting

Booth 41, 42

 

Patricia DeHart

Painting

Booth 88

 

Robert DeMay

Painting

Booth 81

Laura DeNardo

Photography

Booth 12

 

Liz Doody

Painting

Booth 1

Linda Doucette

Fiber (2-D)

Booth 27

 

Julia Dressler

Photography

Booth 17

Ryan Eure

Jewelry

Booth 43

 

Lillian Forziat

Painting

Booth 35, 36

 

Michelle Freeman

Jewelry

Booth 84

 

Kazuko Fuller

Jewelry

Booth 61

 

Paul Grecian

Photography

Booth 28

 

Constance Guerra

Painting

Booth 58

 

Audrey Hauserman

Fiber (3-D)

Booth 16

 

Madison Heath

Jewelry

 

Richard Hogge

Photography

Booth 80

 

Rick Hopson

Photography

Booth 45

 

Teresa Howard

Jewelry

Booth 5

 

Victor and Megan Huston-Field

Ceramics

Booth 75

Beverley Jane

Painting

Booth 47

 

Martha Johnson

Mixed Media (2-D)

Booth 64

 

Alyssa Kennon

Jewelry

Booth 73

Sharon Kincheloe

Painting

Booth 7

Svetlana Lechkina

Mixed Media (2-D)

Booth 55

Ronald Lentz

Wood

Booth 13

 

Kate Loomis

Jewelry

Booth 24

 

Liane MacDonald

Jewelry

Booth 10

 

Jana Margeson

Jewelry

Booth 71

 

Kathleen Master

Mixed Media (2-D)

Booth 8

 

Sandra McCaslin

Fiber (3-D)

Booth 9

Jessica McGrath

Jewelry

 

Judith McKellar

Mixed Media (3-D)

Booth 32

Danielle McRoy

Jewelry

Booth 2

Karri Mohr

Mixed Media (2-D)

 

Mija Moschler

Jewelry

Booth 51

 

Kris Naradzay

Glass

Booth 44

 

Wendy Nelson

Photography

Booth 21

Catherine Nocon

Painting

Booth 53

John Obolewicz

Painting

Booth 26

 

Bobby Oller

Digital Art

Booth 48

Williard Olney

Jewelry

Booth 57

Diana Papazian

Jewelry

Booth 46

Ivan Pesic

Painting

Booth 11

Terry Pool

Jewelry

Booth 40

 

Karen Porterfield

Jewelry

Booth 20

Dicke Robins

Mixed Media (2-D)

Booth 49

 

Cecky Ropelewski

Mixed Media (2-D)

Booth 23

 

Bob Schamerhorn

Photography

Booth 60

Jill and Jan Shropshire

Jewelry

Booth 65

Donna Silvestri

Jewelry

Booth 34

 

Andy Smith

Painting

Booth 22

 

Phillip Snider

Photography

Booth 6

 

Amy Snowden

Jewelry

Booth 29

 

Josh Stolberg

Mixed Media (3-D)

Booth 63

 

Scott Supraner

Ceramics

Booth 67

 

Karen Trimble

Painting

Booth 85

 

Russell Turnage

Ceramics

Booth 14

 

Veronica Vale

Painting

Booth 56

Yandong Wang

Metalworks

Booth 25

Chawn Waters Lambert

Jewelry

Booth 87

 

Kathy Wooldridge

Glass

Booth 31

 

Carlos Zepeda

Jewelry

Booth 82